Back to Amazon.com

WootBot


quality posts: 17 Private Messages WootBot

Staff

Salty Road Taffy Sampler (6)

Speed to First Woot:
6h 19m 5.556s
First Sucker:
LindaDrew
Last Wooter to Woot:
darthch
Last Purchase:
7 months ago
Order Pace (rank):
Bottom 23% of Wine Woots
Top 46% of all Woots
Woots Sold (rank):
Bottom 10% of Wine Woots
Bottom 37% of all Woots

Purchaser Experience

  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 0% < 10 woots
  • 17% < 25 woots
  • 83% ≥ 25 woots

Purchaser Seniority

  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old

Quantity Breakdown

  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3 or more

Percentage of Sales Per Hour

0%
0%
0%
0%
0%
0%
17%
0%
0%
0%
17%
17%
0%
0%
0%
17%
17%
0%
17%
0%
0%
0%
0%
0%
12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Woots by State

zero wooters wootinglots of wooters wooting

Cesare


quality posts: 2428 Private Messages Cesare

Salty Road Taffy 6-Pack Sampler
Sold by: Wine Country Connect, LLC
$39.99 $52.00 23% off List Price
(2) - Salty Road Sea Salt Caramel Salt Water Taffy Chews, 3.5oz Box (13-15 Pieces)
(2) - Salty Road Deep Dark Chocolate Salt Water Taffy Chews, 3.5oz Box (13-15 Pieces)
(2) - Salty Road Honey Peanut Salt Water Taffy, 3.5oz Box (13-15 Pieces)

-il Cesare
Sole Absolute Triple
Exalted High Tastemaster Supreme
“In the entire world there are only a few sounds that bring joy to all but the most jaded. One is the murmur of a kitten purring. Another is the thwack of a well-pitched baseball hitting a perfectly swung bat. And the third is the pop of a cork being pulled from a bottle of wine.” —George Taber

ScottR1


quality posts: 1 Private Messages ScottR1

It's currently $36 from Salty Road's web store.

drewou


quality posts: 0 Private Messages drewou
ScottR1 wrote:It's currently $36 from Salty Road's web store.



Not saying this is a good deal, but they do charge $7 for s/h.

ThunderThighs


quality posts: 1039 Private Messages ThunderThighs

Staff

ScottR1 wrote:It's currently $36 from Salty Road's web store.


To be fair, those are different flavors than our sampler.


** You must log in with Amazon EVERY time **
To contact CS, use the Customer Service form in the menu at the top right corner of every page
••• ► Woot's UPDATED Return Policy ◄ ••• ► Did you check your spam/junk folders for a CS reply?
CANCEL?? How to cancel your order in the first 2 hours!! - except orders with expedited items

mcgarnier


quality posts: 0 Private Messages mcgarnier

You’ve got to be kidding - salt water taffy for over $30/lb is supposed to be a good price?

mcgary911


quality posts: 4 Private Messages mcgary911
mcgarnier wrote:You’ve got to be kidding - salt water taffy for over $30/lb is supposed to be a good price?



Sure. About $1 a piece. That seems reasonable. Or nuts.

jupitercow


quality posts: 3 Private Messages jupitercow

14 pieces x 6 boxes = 84 pieces
$39.99 / 84 = $0.48 per piece

For what its worth.

txhagen


quality posts: 1 Private Messages txhagen

So, is it Salt Road or Salty Road? From the history of the name that is on Woot's hilarious historical write up......

"Early immigrants to New York City wrote home to their families with stories of streets paved with gold. Early immigrants to Brooklyn wrote home to their families with stories of streets paved with salt- and much longer train rides to work each morning. And that's how Salt Road Taffy got its name!"

But the product is Salty Road Taffy. I need answers!!!!!

chipgreen


quality posts: 290 Private Messages chipgreen

Unit Price = $30.48/lb